Programımızın hedefleri belirlenirken çocuklarımızın ilgi, beceri ve gereksinmeleri tanımlanarak gerekli düzenlemeler yapılır. Eğitim sürekliliği ilkesine uygun olarak ilköğretime hazırlayıcı nitelik taşımaktadır. Çocuklarımız öz varlıklarını geliştirip koruyabilmek adına, kendi gereksinimlerinden yola çıkarak sınıf ve okul kurallarını oluşturur. Bu şekilde, çocukların özgürlüklerini kullanmalarına engel olmaz; onlara gelişimlerini destekleyecek emniyetli ortamlar hazırlar. İhtiyaç duyulduğunda programımız toplumsal göstergeler doğrultusunda güncellenerek, gerekli uyarlamalar gerçekleştirilir.
Eğitim programımızın önemli başlıkları da şunlardır.

Veli Mektupları:
Okul aile işbirliği içersinde velilerimize her hafta cuma günleri zengin bilgi içerikli veli mektupları gönderilmektedir.

Sağlık Uyarıları:
Okul çağı çocukların büyüme ve gelişme dönemidir. Bu dönemde erken fark edilen büyüme gelişme bozukluklarının önüne geçmek daha kolaydır. Kurumumuz kayıt aşamasında öğrencilerimizin sağlığını tehdit edebilecek, her türlü sağlık kontrollerini yaptırır öğrencilerimiz belirli testlerden geçirilir ve bu bilgiler dosyalanarak periyodik olarak takip edilir.

Okul Sağlığı ve Beslenme:
Beslenme, insanın temel gereksinimlerinden biri olduğu gibi sağlığını da etkileyen en önemli etkenlerin başında gelmektedir. Kurumumuz bu konuda son derece hassas ve özenli davranmaktadır. Beslenme listeleri yaş gruplarına uygun ve diyetisyen kontrolünde aylık olarak hazırlanmaktadır.

Düzenli ve Yeterli Uyku:
3, 4, 5 yaş sınıf gruplarımız her gün düzenlemeler yapılarak uyku ortamı hazırlanır, ortam sessizleştirilir pijamalar giyilerek dişler fırçalanır ve büyüyüp gelişmelerini sağlamaları için dinlenmelerine ortam hazırlanır. Tüm sınıflar klimalı olup derece kontrolü öğretmenleri gözetimindedir

Sağlık Tarama Programı:
Öğrencilerimizin fiziki sağlık durumu değerlendirmelerini, her ayın ilk haftasında kurum doktorumuz tarafından 6 ayda bir de diş sağlığı taramaları konusunda uzman diş doktorumuz tarafından yapılır. Her yıl ekim ayının ilk haftası öğrencilerimize toplu olarak kurum doktorumuz tarafından grip aşıları yapılır. Sağlık sorunu olan öğrencilerimizin velileriyle iletişim kurularak çözüm yoluna gidilir.

Değerlendirme Uygulamaları:
Anaokulumuzda öğrencilerimizin bireysel gelişim becerilerini izlemek ve desteklemek amacıyla, Hacettepe Üniversitesi tarafından tüm çocukların gelişimleri için uyarlanan “PORTAGE DEĞERLENDİRME FORMU” kullanılmaktadır. Bu ölçeği uygularken evrensel iki önemli görüş bizler için önem taşımaktadır; ilki, her çocuğun kendi gelişimsel özelliklerine göre değerlendirilmesi, ikincisi ise her çocuğun kendi ilgi ve gelişimi doğrultusunda eğitimciler tarafından uygun eğitim ortamı hazırlanarak yönlendirilmesidir. Yapılan tüm çalışmalar sınıf öğretmenlerinin de yıl boyunca yaptığı gözlemlerle beraber bireysel veli toplantılarında velilerimizle paylaşılmaktadır.

Ayrıca yaş gruplarına mahsus eğitim bilgilerini sınıflar sayfamızdan öğrenebilirsiniz.

Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir